Miego regresas 4-18 mėn. kūdikiams

Miego regresas 4-18 mėn. kūdikiams
Publikuota 2024-03-16 Skaitė 1274

Kodėl vyksta miego regresas ir kaip susitvarkyti?

Miego regresas (arba miego regresija), tai laikotarpiai, kai jūsų kadaise gerai miegojęs kūdikis staiga miega prastai. Tai pasireiškia dažnu vaikučio pabudimu, padažnėjusiais verksmais ar priešinimusi būti migdomam. Miego regresija, tai ne tas pats, kas kelios sunkesnės kūdikio miego naktys. Dažniausiai kūdikio miego regresas trunka nuo 2 iki 6 savaičių.

Ne kiekvienas kūdikis susiduria su pastebimais miego regresais, o tėvai, auginantys ir taip sunkiau miegančius kūdikius, gali net nepastebėti skirtumo, tarp vaiko miegojimo įpročių. Miego regresijos yra gan dažnos, tad su jomis susitvarkyti bus lengviau žinant kaip pasiruošti.

 

Verta įsidėmėti

 

  • Miego regresija pasižymi kūdikio miego pokyčiais, prastesniu miegojimu.

  • Miego regresas įprastai pasireiškia kūdikiui esant 4, 6, 8, 12, 15, 18 mėnesių ir trunka 2–6 savaite.

  • Esminiai miego regreso požymiai, tai dažnesni pabudimai naktį, trumpesnis miegas, sunkesnis užmigdymas.

  • Susitvarkyti su miego regresija padeda rutinos laikymasis, gerų įpročių lavinimas, tinkamos miego sąlygos, žaislai ir kt.
     

Kada įvyksta miego regresijos?

Kaip ir daugelis dalykų, susijusių su kūdikių ir vaikų raida, miego regresijos kiekvienam mažyliui gali įvykti skirtingu metu ir trukti skirtingus laiko tarpus. Visgi, daugelis specialistų sutinka, kad dažniausiai regresijos įvyksta maždaug 4, 6, 8, 12, 18 mėnesių ir 2 metų amžiaus vaikams ir trunka nuo 2 iki 6 savaičių. Didžiausia regresija yra keturių mėnesių kūdikio miego regresija. Ji gali įvykti iki mėnesio anksčiau arba mėnesiu vėliau, o kai kuriems kūdikiams gali išvis neįvykti. Apžvelkime plačiau aktualiausius kūdikių miego regresijos laikus.

Miego regresas 4 mėnesių kūdikiui

Įprastai 4 mėnesių miego regresija yra pirmasis kūdikių miego įpročių pasikeitimas. 4 mėnesių miego regresija yra ne tiek regresija, kiek nuolatinės kūdikio miego rutinos pasikeitimo pradžia. Maždaug tuo metu kūdikiai pradeda miegoti labiau kaip suaugusieji ir mažiau kaip kūdikiai, todėl šis miego regresas yra tarsi žingsnis artėjančių miego pokyčių link.

4 mėnesių miego regresiją indikuoja keli faktoriai:

  • miego rutinos pokyčiai,

  • dažnesni pabudimai naktį,

  • neramus miegas,

  • sunkumai vėl užmigti.

Miego regresas 5 mėnesių kūdikiui

Nors 5 mėnesių kūdikio miego regresas nėra tarp dažniausiai pasitaikančio amžiaus miego regresijai, šiuo laikotarpiu vaikutis taip pat gali patirti miego regresiją. 5 mėnesių regresija gali būti laikoma vėluota 4 mėnesių regresija arba anksčiau įvykusia 6 mėnesių regresija. Maždaug 6 mėnesių kūdikiai dažnai išgyvena augimo šuolį ir pasiekė tokį amžių jau gali išmiegoti visą naktį.

Miego regresija 7 mėnesių kūdikiui

Pagrindinės 7 mėnesių amžiaus kūdikių miego regresijos priežastys yra jūsų kūdikio smegenų vystymosi procesas ir vaiko kūno augimo šuolis. Kūdikio smegenims vystantis pirmaisiais gyvenimo metais, jis įgyja gyvybiškai svarbių įgūdžių, pavyzdžiui, apsiversti, sėdėti savarankiškai, atsikelti ir šliaužioti. Kai kūdikis mokosi šių įgūdžių, jis nori juos tobulinti, todėl vyksta nuolatinis nerimastingumas ir naktiniai pabudimai.

Nors kūdikio miego regresas 7 mėnesių rutinoje gali varginti, iš tikrųjų tai ženklas, kad jūsų vaikas pasiekia svarbius savo vystymosi etapus.

Miego regresas 8 mėnesių kūdikiui

Šis etapas taip pat vadinamas 8–10 mėnesių miego regresija, nes gali įvykti bet kuriuo šio amžiaus intervalo metu. Kaip ir dauguma miego regresijų, šis regresas sutampa su kūdikio raidos pokyčiais, tokiais kaip mokymasis atsistoti ar šliaužti. Taip pat, kai kuriems kūdikiams pirmieji dantys išdygsta 8–12 mėnesių tarpsnyje, tad tai gali prisidėti prie šios nemigos.

Miego regresas 12 mėnesių kūdikiui

Kodėl tiksliai įvyksta 12 mėnesių kūdikių miego regresija nėra aišku. Vieniems kūdikiams ji gali įvykti jau 11 mėnesių arba susimaišyti su 11 mėnesių regresija, o kai kuriems kūdikiams gali net neįvykti.

Panašiai kaip ir dauguma miego regresijų, 12 mėnesių miego regresija greičiausiai įvyksta dėl kūdikio augimo ir didėjančio supratimo apie jį supantį pasaulį.

Miego regresija 15 mėnesių kūdikiui

15 mėnesių miego regresijos priežastys dažniausiai yra susijusios su keliais skirtingais fiziniais ir emociniais kūdikio raidos etapais, kuriuos mažyliai pasiekia šiuo metu. Šiai miego regresijai įtaką gali daryti augantis savarankiškumas, atsiskyrimo nerimas, vaikščiojimo ir bėgiojimo įgūdžių lavinimo noras, kalbos užuomazgos, dantų dygimas ar net tamsos baimė.

Miego regresija 18 mėnesių kūdikiui

Antrųjų metų viduryje vaikai patiria daug pokyčių, o kai kurie iš tų pokyčių prisideda ir prie 18 mėnesių miego regresijos. Vienas iš pokyčių yra susijęs su vaikučio cirkadiniais ritmais – 24 valandų miego ir pabudimo ciklu.

Kai kurie mažyliai patiria 18 mėnesių miego regresiją, nes susiduria su atsiskyrimo nerimu ir nenori būti atokiau nuo savo tėvų. Taip pat, tokio amžiaus mažyliai pradeda norėti daugiau nepriklausomybės bei nori nemiegoti, kad galėtų praktikuotis savo įvairius augimo įgūdžius.

Miego regreso požymiai

Miego regresas kiekvienam kūdikiui pasireiškia skirtingai, tačiau visų pirma, jį galima atpažinti, pagal pasikeitusius vaiko miegojimo įpročius. Kiti miego regreso požymiai apima tokius ypatumus kūdikio kasdienybėje:

  • Kūdikis dažniau pabunda naktį ir/arba dienos pogulių metu,

  • Kūdikio miegas sutrumpėja,

  • Prabudusį kūdikį sunku nuraminti ir vėl užmigdyti,

  • Kūdikis irzlus net ir dieną, gali būti piktas, daugiau verkia,

  • Padidėja apetitas,

  • Požymiai pasireiškia miego regresams būdingu laikotarpiu (4, 6, 8, 12, 18 mėnesį ir 2 metais),

  • Vaiką sunkiau užmigdyti nakties miegui ar poguliui,

  • Reikalauja daugiau paguodos, artumo, nori būti ant rankų,

  • Sutapimas su dideliais raidos pasiekimais, tokiais kaip išmokimas apsiversti, atsisėsti, ropoti.

Kaip susitvarkyti su miego regresasis?

Miego regresus kūdikiui taip pat sunku išgyventi kaip ir tėvams, todėl šiuo laikotarpiu yra svarbiausia abipusis artumas ir palaikymas. Keli būdai ir veiksmai, kurie gali padėti lengviau tvarkytis tėvams su vaikučio miego regresais pateikiami žemiau:

  • Iš anksto lavinkite kūdikio miego įpročius. Norėdami paruošti kūdikį miego regresijai, anksti ir dažnai pradėkite ugdyti vaiko gerus miego įpročius. Kai migdote savo mažylį, pratinkite jį užmigti, kol jis mieguistas, bet dar ne visiškai miega. Tai padės jiems išmokti savarankiškai pereiti nuo pabudimo iki užmigimo, nereikės būti laikomiems, siūbuojamiems. Tai nėra lengvai išmokomas įgūdis, tad atminkite, kad išmokyti kūdikį užmigti pačiam yra didelis pasiekimas, kuris nebūtinai įvyksta greitai.

  • Laikykitės rutinos. Bandykite nusistatyti rutiną prieš miegą, kurios būtų lengva laikytis jums ar jūsų partneriui. Tuo pat metu atlikite kasdienius veiksmus su kūdikiu kiekvieną dieną iki laiko miegoti. Kartodami tuos pačius veiksmus, ta pačia tvarka, kūdikiui signalizuosite, kad miego metas jau artėja.

  • Suteikite geriausias miego sąlygas. Užtikrinkite, kad kūdikio kambarys būtų tamsus ir atpalaiduojantis, pasistenkite vengti bet kokių aštrių garsų namuose, kurie gali pažadinti kūdikį.

  • Žinokite kūdikio miego signalus ir stebėkite juos (pvz., akių trynimą, nervingumą, žiovavimą, žvilgsnį į šalį), kad galėtumėte paguldyti kūdikį į lovą iki jam pervargstant. Kūdikiui pervargus yra sunkiau užmigti.

  • Leiskite kūdikiui bandyti užmigti pačiam. Jei kūdikis staiga pradeda verkti vidury nakties, prieš padėdami leiskite jam keletą minučių pasimuistyti. Taip kūdikis gali pats nusiraminti ir užmigti. Jei nepavyksta, patikrinkite ar viskas gerai, paglostykite, nuraminkite kūdikį, tačiau stenkitės nesūpuoti, glausti ar maitinti, nes tai gali paskatinti jį reguliariai pabusti, kad atkreiptumėte dėmesį.

  • Pasitelkite į pagalbą žaislus. Vienas aspektas, kaip žaislai gali padėti, tai nuraminti mažylį ir padėti lengviau susitvarkyti su atsiskyrimo nerimu. Tam ypač tiks minkšti žaislai ar nedidelės antklodės, pavyzdžiui, EDUKO siūlomas pasunkintas Manimo šuo, kuris slopina perteklinę vaiko energiją bei nuramina einant miegoti. Kitas, vertas dėmesio pasirinkimas, tai pasunkinta antklodė, tinkanti vyresniems vaikams. Kitas aspektas, kaip žaislai gali padėti kovoti su miego regresija, tai lavinant vaikų naujai įgyjamus įgūdžius. Kadangi miego regresijos dažnai „eina koja kojon“ su vaiko augimo šuoliais ir pasiekimais, leiskite vaikams dar geriau lavinti naujuosius įgūdžius. Tam pasitarnaus įvairios sensorikos ugdymo priemonės, erdvės suvokimo ar koordinacijos. Verta atkreipti dėmesį ir į ankstyvojo lavinimo priemones, tokias kaip PlanToys piramidės bei didelių, plastikinių kaladėlių rinkinys

Kovojant su miego regresijomis svarbu suprasti, kad kūdikis yra mažas, o šie vystymosi pokyčiai jam yra labai svarbūs. Kai kuriomis naktimis, kad ir ką darytumėte, kūdikiui gali būti sunku užmigti, tačiau stenkitės laikytis gerų miego įpročių ir atminti, kad tai praeis.

Papildomai kviečiame skaityti

Informacija paskutinį kartą atnaujinta 2024-04-11.

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2024-04-10
Kaip išmokyti vaiką skaityti? – tai procesas, kuris apima žaidimų, skaitymo kartu, raidžių pažinimo ...
2024-05-12
STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics) reiškia gamtos mokslus, techno...
2024-05-12
Norint tinkamai pasiruošti darželiui tėvams reikia teisingai emocisiškai nusiteikti - tai nauajs gyv...
2024-05-12
Žaidimai vaikams – tai įvairūs interaktyvūs ir edukaciniai užsiėmimai, skirti vaikams, siekiant skat...
Rašyti
Skambinti