Stambioji motorika:Lavinimas, Kas tai, Kodėl svarbu, Kaip lavinti, Pavyzdžiai.

Stambioji motorika:Lavinimas, Kas tai, Kodėl svarbu, Kaip lavinti, Pavyzdžiai.
Publikuota 2024-03-16 Skaitė 1293

Stambioji motorika – tai gebėjimas valdyti didelius kūno raumenis, atsakingus už tokius judesius kaip bėgimas, šokinėjimas, vaikščiojimas ar plaukimas. Šie įgūdžiai yra svarbūs vaiko fiziniam vystymuisi, pusiausvyrai ir koordinacijai bei kasdieniam judėjimui.

Stambiosios motorikos lavinimas yra procesas, kurio metu vaikas mokosi naudotis savo didžiosiomis raumenų grupėmis ir koordinuoti judesius, siekdamas įgyti kontrolę, stabilumą ir efektyvumą judėjime. Šis lavinimas yra svarbus vaiko vystymuisi ir leidžia jam įgyti įgūdžių, reikalingų kasdieninėje veikloje, tokių kaip vaikščiojimas, bėgimas, lipimas, kėlimas, metimas ir daugelis kitų judesių.

 

Verta įsidėmėti:

 

  • Stambioji motorika apima didžiųjų raumenų grupių aktyvinimą. Stambiosios motorikos įgūdžius vaikai lavina jau nuo gimimo.

  • Stambiosios motorikos įgūdžių lavinimas gerina sveikatą, koordinaciją, kontrolę, kognityvinį, emocinį ir socialinį vystymąsi bei aplinkos suvokimą.

  • Šiuos įgūdžius lavinti padeda fizinės, sporto veiklos, taip pat įvairūs ugdomieji žaidimai ir koordinacijos užduotys.

  • Stambioji motorika skiriasi nuo smulkiosios raumenų judėjimo amplitude, koordinacijos ir kontrolės bei veiklų pobūdžiu.

 

Kas yra stambioji motorika?

 

Stambioji motorika, tai didesniųjų rankų, kojų ir liemens raumenų grupių judesių įgūdžiai. Stambioji motorika yra svarbi kasdienėms fizinėms veikloms (tokioms kaip ėjimas, bėgimas, metimas, kėlimas, spardymas ir kt). Stambioji motorika yra smulkiosios motorikos pagrindas ir yra susijusi su savo kūno suvokimu, reakcijos greičiu, pusiausvyra ir jėga. Vaiko stambioji motorika vystosi jam augant, todėl svarbu skatinti šių gebėjimų vystymąsi pagalbinėmis priemonėmis, užsiėmimais.

 

Stambiosios motorikos lavinimas prasideda nuo pat gimimo ir vyksta per įvairius etapus vaiko gyvenime. Tai apima ir pradinės motorinės raidos etapą, kurio metu kūdikis išmoksta pakelti galvą, pasukti kūną, sėsti, stovėti ir vaikščioti. Vėliau šis procesas tęsiasi per ankstyvąjį vaikystės ir priešmokyklinį amžių, kurio metu vaikas įgyja naujus įgūdžius, tokius kaip bėgimas, kamuolio metimas ir daugelis kitų judesių, reikalaujančių koordinacijos ir kontrolės.

 

Vaiko temperamento savybės taip pat turi svarbą motoriniams įgūdžiams. Temperamentas ir stambioji motorika yra susiję – tokie bruožai, kaip aktyvumas ir dėmesio sutelkimas yra teigiamai glaudūs su motoriniais įgūdžiais.

 

Kodėl svarbu lavinti stambiosios motorikos įgūdžius?

 

Stambiosios motorikos įgūdžių lavinimas yra svarbus dėl kelių priežasčių:

 

  • Fizinės sveikatos gerinimas. Kūdikiai ir vaikai, kurie aktyviai dalyvauja judėjimo veiklose, stiprina savo raumenis, kaulus ir sąnarius, o tai sumažina sužalojimų riziką ir padeda išvengti ligų, kylančių dėl neaktyvaus gyvenimo būdu.

  • Gerėjanti koordinacija ir kūno kontrolė. Įgydami stambiosios motorikos įgūdžius vaikai tobulina savo gebėjimą koordinuoti judesius ir kontroliuoti savo kūną.

  • Lavinamas kognityvinis vystymasis. Stambiosios motorikos lavinimas turi teigiamą poveikį ir kognityviniam vystymuisi. Tyrimai rodo, kad vaikai, turintys gerai išvystytus motorinius įgūdžius, gali lengviau susitelkti, mokytis ir išnaudoti savo kūno judesių poveikį mąstymui.

  • Emocinio ir socialinio vystymosi pažanga. Stambiosios motorikos lavinimas yra svarbus ir socialiniam bei emociniam vaiko vystymuisi, nes stambiosios motorikos įgūdžiai suteikia pasitikėjimą savimi ir gebėjimą bendrauti su aplinka. Šie įgūdžiai taip pat yra pagrindas tolimesniam fiziniam lavinimui ir akademiniam sėkmingumui ateityje.

  • Geresnis aplinkos suvokimas. Stambiosios motorikos lavinimas padeda vaikams geriau suvokti savo kūną ir aplinką ir taip saugiau ir efektyviau judėti per erdvę.

 

Taigi, stambiosios motorikos lavinimas yra svarbus elementas vaiko visapusiškam vystymuisi ir turėtų būti skatinamas per įvairias veiklas nuo pat mažens.

 

Kaip lavinti stambiąją motoriką? 

 

Svarbu skatinti ir remti vaiko stambiosios motorikos lavinimą per įvairias veiklas, žaidimus ir pratimus, kad būtų užtikrintas sveikas ir visapusiškas vaiko vystymasis. Žemiau pateikiame keletą vertingų būdų, kaip lavinti vaikų stambiąją motoriką:

 

  • Skatinkite vaiką dalyvauti įvairiose fizinėse veiklose, tokiose kaip vaikščiojimas, bėgimas, šokinėjimas, kamuolių mėtymas ir judėjimas per kliūtis. Šios veiklos padeda stiprinti raumenis ir gerinti koordinaciją.

  • Žaidimai, kuriuose naudojamas kamuolys, yra puikus būdas lavinti stambiąją motoriką. Leiskite vaikui mesti, imti, gaudyti kamuolį ir taip skatinsite judėjimo kontrolę ir tikslumą.

  • Skatinkite veiklas, kurios ragins vaiką lipti, šokinėti ar balansuoti ant kliūčių. Šios veiklos padeda stiprinti kojų raumenis ir gerinti balansą.

  • Raginkite vaiką pasitelkti savo kūną vaizduotės žaidimuose, tokiuose kaip teatro užsiėmimai ir kitos veiklos. Taip jie galės imituoti judėjimą ir kūrybiškai eksperimentuoti su savo kūnu.

  • Įtraukite vaiką į įvairias sporto veiklas, tokias kaip futbolas, krepšinis, šokiai ar gimnastika. Šios veiklos padeda stiprinti raumenis, gerinti koordinaciją ir skatina bendradarbiavimą su kitais.

  • Pasitelkite stambiosios motorikos lavinimui skirtus ugdomuosius žaidimus. Tokie žaidimai bus pritaikyti ugdyti būtent stambiosios motorikos įgūdžius, tad vaikai žaidžiant nepastebimai stiprins raumenis, koordinaciją.

 

Svarbu rasti įvairius ir įdomius būdus lavinti stambiąją motoriką, kad vaikas galėtų mėgautis judėjimu ir vystytis aktyviai. Taip pat svarbu suteikti vaikui pakankamai laisvo laiko ir erdvės judėti ir eksperimentuoti su savo kūnu.

 

Stambiosios motorikos lavinimo pavyzdys

 

Stambiosios motorikos lavinimo kūdikiui ar vaikui pavyzdžiai gali būti šie:

 

  • Siekiant paskatinti kūdikį šliaužioti, paguldykite jį ant pilvuko ir padėkite jo geidžiamą daiktą kiek toliau nuo jo, kad kūdikis norėtų daikto siekti.

  • Sudarykite lengvus kliūčių ruožus, kad padėtumėte savo mažyliui ar vaikui išmokti pusiausvyros ir manevravimo įgūdžių.

  • Veskite vaiką į parką, kur yra žaidimų ir užsiėmimų, skirtų įvairiems stambiosios motorikos įgūdžiams lavinti.

  • Paprašykite vaiko padėti atlikti užduotis namuose, pavyzdžiui, nušluostyti stalą ar ką nors išmesti. Net jei jie neatlieka šių užduočių efektyviai, tai vis tiek padeda jiems mokytis.

 

Žaislai stambiajai motorikai lavinti

 

Žaislai yra puikus būdas lavinti stambiąją motoriką ir skatinti vaiko fizinį aktyvumą bei vystymąsi. Žemiau pateikiame keletą žaislų ir žaidimų rūšių, skirtų stambiajai motorikai lavinti:

 

 

Kuo stambiosios motorikos lavinimas skiriasi nuo smulkiosios motorikos lavinimo?

 

Stambiosios motorikos lavinimas ir smulkiosios motorikos lavinimas yra dvi skirtingos motorinio vystymosi sritys, kurios fokusuojasi į skirtingus judesių tipus ir įgūdžius. Pagrindiniai 3 skirtumai tarp jų yra pateikti žemiau:

 

  • Judėjimo amplitudė ir sudėtingumas. Stambiosios motorikos lavinimas apima didžiųjų raumenų grupių ir kūno dalių, tokių kaip rankų, kojų ir kūno judesius. Tai apima veiklas, kuriose dalyvauja visas kūnas, pavyzdžiui, vaikščiojimas, bėgimas, šokinėjimas, metimas ir kitos fizinės veiklos. Tuo tarpu smulkiosios motorikos lavinimas, priešingai, koncentruojasi į mažesnių raumenų grupių kontrolę ir koordinavimą – ypač rankose ir pirštuose. Tai apima tokias veiklas kaip piešimas, rašymas, gniaužymas, ir kitos smulkių judesių veiklos.

  • Koordinacija ir kontrolė. Stambiosios motorikos lavinimas daugiausia susijęs su viso kūno judėjimų koordinavimu ir kontrolės išlaikymu. Tai reikalauja bendros kūno pusiausvyros kontrolės ir stabilumo. Smulkiosios motorikos lavinimas labiau yra susijęs su smulkesniu kontrolės palaikymu, daugiausiai rankose ir pirštuose. Tai apima smulkius ir tikslius judesius, tokius kaip raidžių rašymas, braižymas, žaidimas su mažais daiktais.

  • Veiklų pobūdis. Stambiosios motorikos lavinimo veiklos dažniausiai yra fizinės veiklos, kuriose dalyvauja visas kūnas ir reikalauja didelių judesių, energijos ir fizinio aktyvumo. Smulkiosios motorikos lavinimo veiklos dažniausiai yra labiau susijusios su smulkiais, kontroliuojamais judesiais, kurie įprastai vyksta sėdint ar stovint ir reikalauja tikslesnės koordinacijos.

 

Stambiosios motorikos lavinimas yra susijęs su didesniais kūno judesiais ir koordinavimu, tuo tarpu smulkiosios motorikos lavinimas koncentruojasi į mažesnius judesius, ypač rankose ir pirštuose. Plačiau apie smulkiąją motoriką ir jos lavinimą kviečiame skaityti straipsnyje „Smulkioji motorika: lavinimas, svarba, priemonės“.

Informacija paskutinį kartą atnaujinta 2024-04-11.

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2024-04-10
Šiandien kalbėsime apie vieną iš svarbiausių tėvų užduočių - kaip stiprinti vaiko kalbos įgūdžius na...
2024-04-10
Kaip išmokyti vaiką skaityti? – tai procesas, kuris apima žaidimų, skaitymo kartu, raidžių pažinimo ...
2024-04-10
Pradėti galima nuo skaičiavimo žaidimų, pirštų naudojimo, objektų grupavimo ir paprastų užduočių, pa...
2024-05-12
STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics) reiškia gamtos mokslus, techno...
2024-05-12
Norint tinkamai pasiruošti darželiui tėvams reikia teisingai emocisiškai nusiteikti - tai nauajs gyv...
2024-05-12
Žaidimai vaikams – tai įvairūs interaktyvūs ir edukaciniai užsiėmimai, skirti vaikams, siekiant skat...
2024-08-15
Kūdikio lavinimas, tai procesas, kurio metu skatinamos ir plėtojamos įvairios kūdikio vystymosi srit...
2024-08-15
Logopediniai lavinamieji žaidimai, tai žaidimai ir žaislai, kurie yra specialiai sukurti vaikų kalbo...
Rašyti
Skambinti