Vaiko augimo šuoliai

Publikuota 2024-03-16

Vaiko augimo šuoliai, tai trumpi laiko tarpsniai, kurių metų kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga didesniu tempu nei įprastai. Kūdikių augimo tempai tomis dienomis gali iš tiesų stebinti, nes kūdikis ne tik vizualiai paauga, tačiau galite pastebėti ir, kad tapo akivaizdžiai sunkesnis. 

Pirmieji vaiko augimo šuoliai tėvams gali kelti nemažai pasimetimo, tačiau susipažinus su vaiko augimo šuoliais artimiau suprasite, kad tai visiškai normali kiekvieno vaiko raidos dalis. Augimo ir raidos šuoliai kūdikį aplanko net 16 kartų per 18 jo gyvenimo mėnesių, todėl žinios apie šiuos raidos etapus padės lengviau suprasti augančio vaikučio pokyčius.

Verta įsidėmėti:

Kaip pasireiškia augimo šuoliai?

Įprastai kūdikis paauga 1,5–2,5 cm kas mėnesį ir gali priaugti nuo 150 iki 200 g kas savaitę per pirmuosius šešis mėnesius. Jų svoris gimus padvigubėja pasiekus penkių mėnesių ribą ir patrigubėją iki sulaukus pirmojo gimtadienio.

Augimo šuoliai kūdikiams būna tada, kai kūdikis per trumpą laiko tarpą akivaizdžiai paauga – kartais tiesiog per naktį. Tokie greiti augimo tempai vargina kūdikį, tad galite pastebėti jo miego įpročių ir elgsenos pokyčius. Pravartu atpažinti, kuriais atvejais dėl vaiko elgesio pokyčių yra kalti augimo šuolis.

Augimo šuolių požymiai

Išsiaiškinus, kada kūdikiui bus augimo šuolis, galite pradėti ieškoti įspėjamųjų ženklų apie tai. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus ir į augimo šuolius gali reaguoti skirtingai. Augimo šuoliai gali baigtis akimirksniu, tačiau yra keletas kūdikio augimo šuolių požymių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Juos pateikiame žemiau:

 

Dėl šių požymių gali atrodyti, kad vaikas negaluoja, tačiau jei nesikeitė vaiko aplinka, dienos režimas, nėra požymių, kad dygtų dantukai, kamuotų pilvo skausmai, jei vaikas nekarščiuoja ir atrodo sveikas, greičiausiai tiesiog vyksta augimo šuolis.

 

Kiek ilgai trunka augimo šuoliai?

Gera žinia yra ta, kad kūdikio ar naujagimio augimo šuolis trunka neilgai. Paprastai vaiko augimo šuoliai trunka ne ilgiau kaip 3 dienas, nors kartais gali užsitęsti ir savaitę. Kartai galite net nepastebėti kūdikio augimo šuolio, kol jis nepasibaigs, o tuomet staiga jūsų mažylio drabužiai bus per maži. Pasibaigus kūdikio augimo šuoliui vaikas turėtų grįžti prie įprastų miego ir mitybos įpročių.

Kada būna augimo šuoliai?

Vaiko augimo šuoliai gali pasireikšti ir kitu metu, tačiau didžiausia jų tikimybė yra maždaug tokiais amžiaus tarpsniais:

Augimo šuolis 1 metų vaikui

Daugelis kūdikių per pirmąsias 5 dienas po gimimo praranda maždaug dešimtadalį savo gimimo svorio, tačiau įprastai jį atgauna per kitas 5 dienas. Naujagimiui vystantis galite pastebėti, kad jis greitai auga ir vyksta naujagimio augimo šuoliai, pasitaikantys nuo 3 iki 6 kūdikio savaičių. Skirtingi kūdikiai auga skirtingu tempu. Jei nerimaujate dėl kūdikio augimo ar vystymosi, kreipkitės į savo kūdikio sveikatos priežiūros specialistą.

Augimo šuolis 2 metų vaikui

Augimo šuoliai virš metų amžiaus vaikams yra retesni. Po 1 metų augimas lėtėja, o iki 2 metų vaikai pradeda augti tolygiau iki pat brendimo.

Pasiekimų savaitės – kas tai?

Pasiekimų savaitės, dar vadinamos raidos šuoliais, tai tam tikri kūdikių protiniai ar fiziniai pasiekimai, kuriuos jie sparčiai ugdosi. Vaiko augimo šuoliai ir pasiekimų savaitės gali pasireikši panašiai, tačiau skirsis tuo, kad augimo šuolių metu naujagimis ženkliai paauga fiziškai, o pasiekimų savaičių metu vyksta labai spartus protinis vystymasis. 

Žemiau apžvelgiame kelis iš pagrindinių pasiekimų, kuriuos kūdikiai gali patirti raidos šuolių metu:

Ką daryti kūdikio augimo šuolių metu?

Vaiko augimo šuoliai tikrai gali varginti, tačiau pasistenkite per juos patenkinti kūdikio poreikius, tokius kaip padažnėjęs valgymo poreikis, noras dažniau būti sūpuojamam ir pan. 

Tuo tarpu raidos šuolių metu vaikučio įgūdžiams dar labiau lavinti gali padėti įvairūs žaislai ir žaidimai. Geriausiai tiks ankstyvajam lavinimui skirtos priemonės, pavyzdžiui, formų ir dydžių pažinimo žaislai, tokie kaip Plantoys geometrinių figūrų rūšiavimo lenta, sensoriniams įgūdžiams lavinti skirti žaislai, kaip sensorinės grindų plytelės ar motorikai lavinti skirtos priemonės, kaip Plantoys vandens žaislai.

Įvairios kitos lavinimo ir ugdymo priemonės taip pat pravers pasiekimų savaičių metu. Tai priemonės apimančios įvairias, erdvės suvokimo, muzikos, kalbos, laiko bei kitas lavinimo sritis kūdikiams ir vaikams.

Svarbu suprasti, kad kūdikio augimo ar raidos šuoliai, tai normalus natūralus procesas, įvykstantis kiekvieno vaikučio augime.

Papildomai kviečiame skaityti


Informacija paskutinį kartą atnaujinta 2024-04-11.